اصول موفقیت در زندگی

اصول موفقیت در زندگی

«موفقیت» یک کاراتفاقی نیست و فرق بین کسانی که به موفقیت می رسند و نمی رسند ، راه های مشخصی است که بر می گزینند .
«آنتونی رابینز»


موفقیت و رسیدن به اهداف و خواسته هایمان دارای یک سری اصول و قواعد خاص است و قبل از هر اقدامی باید از این اصول و قواعد اطلاع پیدا کنیم .

«زندگی به کارهایی که با علم و آگاهی همراه هست جایزه می دهد .»

ما انسانها باید دقیقا بدانیم چه کارهایی را در چه زمانی و با چه شیوه ای انجام دهیم تا به نتایج مورد نظرمان دست یابیم . در ادامه اشاره ای کلی به اصولی می کنم که به ما می آموزد که دقیقا ضربه هایمان را به کجا وارد کنیم .

 

۱-تغییر افکار و باورهایمان

 

اگر «انسان » درست شود ، کل جهان درست می شود . هرکس تصویر ذهنی که از دنیا دارد با آن روبرو می شود . به همین دلیل ، هشت میلیارد آدم روی کره زمین زندگی می کنیم و یک خورشید برروی سر تمامی ماها می تابد ، هشت میلیارد تعریف و تلقی از « زندگی » وجود دارد . می گویند یک انسان شناس انگلیسی برای سفر مطالعاتی به کشور هند سفر کرد و شبی به جنگل رفت و در آنجا مشاهده کرد شخصی می رقصد و همزمان که درختان را به بغل می گیرد  و وقتی برگ ها می ریزند شروع به خندیدن می کند . انسان شناس طاقت نیاورد و از پشت بوته ها بیرون رفت و ا ز آن شخص پرسید: « ببخشید چه چیزی باعث شده در این شب تاریک تنها در جنگل برقصید ؟» و آن شخص جواب داد چه چیزی باعث شده شما فکر کنید من تنهایم .

هرکسی با دید خود به جنگل و درختان در آن می نگرد ، یک انسان معمولی جنگل را مجموعه ای از درختان بی خاصیت تعریف می کند. و کسی که هیزم شکن است آن را منبع سوخت می داند . یک شاعر درختان را موجودی زنده می پندارد . هر کس به دنیا از دریچه تفکرات و برداشت های خود نگاه می کند .

هستی برای ما همان چیزی است که خود ما هستیم

۲هدف گذاری

خوشبختی و حال خوب نصیب کسانی می شود که به اهداف مهم زندگیشان می رسند .

 

نکته جالب این است که ۹۷ درصد از آدم های روی این کره خاکی هدف خاصی ندارند و فقط ۳درصد اهداف خود را روی کاغذ نوشته و به آن دست یافته اند . اگر دوست داریم جزء آن ۳درصدی باشیم که از زندگی خودشان رضایت کامل دارند و احساس خوشبختی و آرامش می کنند « خیلی وقت ها ما مردم فرق بین آسایش و آرامش را نمی دانیم » ، باید آرزوهای خود راروی کاغذ بنویسیم و و برای رسیدن به آن برنامه ریزی کنیم و به این برنامه عمل کنیم تا به نتیجه ای که انتظار آن راداریم دست یابیم .

خیلی از مردم جهان بدون هدف به مدرسه می روند و بعد از پایان تحصیلات به دانشگاه می روند و بلافاصله ازدواج می کنند و مشغول کاری می شوند که دوستش ندارند و وقتی از آن ها سوال می شود هدفتان چیست ؟ هیچ جوابی برای آن ندارند.

میشل دو مونتنی می گوید : برای کشتی ای که معلوم نیست به کدام بندر می رود ، باد موافق معنا ندارد .

۳- تخیل و تصویرسازی

«فرانسیس چادویک » اولین زنی که کانال ارتباطی انگلستان را با شنا کردن طی کرد ، در اولین تلاشی که انجام داد ، در حالی که فقط و فقط ۵ کیلومتر با ساحل فرانسه فاصله داشت با شکست مواجه شد .


نتیجه ای که از این داستان می گیریم این است که برای اینکه به رویاهای خودمان برسیم باید هرروز آن ها را ببینیم . یکی از بزرگترین کاری که باید انجام دهیم استفاده از نیروی تخیل است . هر آنچه را در تخیل خود می بینیم به عنوان یک واقعیت بیرونی محسوب می شود و مغز ما نسبت به آن عکس العمل نشان می دهد .

برای هر یک از ما حداقل یک بار اتفاق افتاده است که شبی تاریک در مکانی خلوت و ناشناس بوده باشیم و ناگهان صدایی از پشت سرمان شنیده باشیم که حتی جرات نکرده باشیم پشت سرمان را هم نگاه کنیم و به سرعت از آنجا دور می شویم و بعدا معلوم می شود که گربه ای بوده و تصویر سازی ما اشتباه بوده است و هیچ خطری ما را تهدید نمی کرده و فقط تصور خطر بوده است .

تمرین :

هرروز در ۲ یا ۳نوبت و به مدت چند دقیقه در مکانی به آرامی بنشینید و یا دراز بکشید ، چشم هایتان را ببندید و به نتایج مورد نظر فکر کنید . در یک کلام توصیه می کنم اگر می خواهید به ساحل رویاهایتان برسید هر روز فرانسه اهدافتان را ببینید .

 

۴- قدرت عبارات تاکیدی

 

دو جمله معروف از امیل کوئه ، دانشمند و داروساز معروف فرانسوی :

جمله اول : « هر روز ، وضع من از هر جهت بهتر و بهتر خواهد شد .»

جمله دوم : «نوشتن و تکرار اهداف عمده به صورت تلقینات مثبت با جملات تاکیدی است .»

 

«شناخت انسان بدون شناخت قدرت کلمات میسر نیست .» «کنفوسیوس »

 

۵- به کاری مشغول شویم که به آن علاقه داریم

ادیسون روزی ۱۶ساعت کار می کرد و وقتی ازش سوال کردند که آیا خسته نمی شوید؟ گفته است که من ۱۶ساعت کار نمی کنم ، بلکه ۱۶ ساعت تفریح می کنم

   بنابراین به کاری باید مشغول شویم که به آن علاقه داریم یا به آنچه که تا کنون مشغولیم علاقه مند شویم .

۶- پول پل است

 

یکی از مذهبی ترین دستورات ، ثروتمند شدن است .
پول میوه ای ممنوعه نیست ؛ پول ف چرک کف دست نیست ؛ پول « تجلی رحمت الهی است » . در دنیایی که خداوند همه چیز را برای ما آفریده است و ما را برخوردار از تمام توانایی های لازم برای ساختن زندگی توام با رفاه و آسایش و لذت بردن از ثروت های خدادادی کرده است .
عظمت ما به عنوان یک ملت بستگی به وضعیت مالی هر یک از ما به عنوان فرد دارد . «جرج کلاسون »

 

۷-اقدام کنید

 

بعد از هدف گذاری مهم ترین اقدام «اقدام» است . آنچه انسان های موفق را از دیگران متمایز می کند در جرات آنها برای برداشتن قدم های اولیه است .

اگر هدف خود را مشخص کنیم و پس از برنامه ریزی ، اقدام نکنیم و هیچ کاری صورت ندهیم مانند این است که زمین را شخم بزنیم اما دانه ای در آن نکاریم .

شب نگردد روشن از وصف چراغ
نام  فروردین  نیارد  گل  به   باغ
تا ابد صوفی  اگر  هی  هی  کند
تا ننوشد باده  کی  مستی  کند؟
«مولوی»

۸- اصل تمرکز

ما مثل رادیویی هستیم که می توانیم ایستگاهای زیادی را بگیریم . آنچه دریافت می کنیم اساسا بستگی به چیزی دارد که توجه خود را به آن معطوف می کنید .
«سانیا رومان »

هرجا هستید باید با تمام وجود آن جا باشید . یک کشور تقسیم شده در مقابل حمله های دشمن مقاومت نخواهد کرد و یک انسان تقسیم شده ، نمی تواند به طور شایسته ای با زندگی برخورد کند .
« پائولو کو ئی»

۹-صبر و بردباری

اگر یک شبه به موفقیت رسیدم اما همین شب ، سی سال به درازا کشید .

«ری کراک»

قضاوت نکنیم عمل کنیم حتما موفق خواهیم شد ……………………………………………………………………………………………….حتما موفق خواهیم شد.

دیدگاه کاربران
 • حسین بازیار حقیقی ۲۹ آذر ۱۳۹۷

  با سلام خیلی عالی و کاربردی است می توان با آن انرژی گرفت و به جلو رفت . انگیزه اکسیر مهم زندگیست که در کل جهان مردم از آن فارغ هستند و مراجعه نمی کنند .

 • حسینی ۳۰ آذر ۱۳۹۷

  سلام آره موفقیت اصولی دارد و حتما اگر به اصول موفقیت عمل گرا باشیم موفق خواهیم شد

  • عبدالهادی عاملی ۱۴ دی ۱۳۹۷

   من از هر کس سوال می کنم هدف دارید میگه بله و وقتی دوباره سئوال میکنم که چیست میگه مثلا خرید خانه و یا ازدواج و من بهش میگم رسالت تو در زندگی آمدن به دنیا برای تغییر دنیاست و نه ساخت خانه

  • عبدالهادی عاملی ۲۲ دی ۱۳۹۷

   تشکر از شما منتظر مقاله های بعدی باشید

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *