راز خوشبختی چیست ؟

هرشخصی از خوشبختی تعریف مربوط به خودش را دارد و به اندازه آدم های روی زمین از خوشبختی تفسیروجود دارد .

خداوند در سوره یونس –ایه ۶۲خوشبختی را چنین تعریف می کند و می فرماید: آگاه باشید که همانا بر اولیای خداوند نه بیمی می رود و نه اندوهی می دارند.

 

در زمانهای گذشته مردی فاضل و دارای کمالات معنوی روزگار می گذراند و هشت سال آرزوی این را داشت که راه خداوند را پیدا کند . او برای اینکه بتواند به هدف خودش برسد هرروز راه خودش را از دیگران جدا می کرد و بسیار دعا می کرد تا اینکه با یکی از اولیای خدا آشنا شد .

کار او شده بود دعا کردن و یک روز ک داشت دعا می کرد ، ندایی درونی به او گفت که به جایی برود . در آنجا مردی را خواهد دید که راه حقیقت و خداوند را به او نشان خواهد داد . مرد با خوشحالی وصف نا پذیری به جایی رفت که به او گفته شده بود .

برخلاف انتظارش آنجا با مردی بسیار ساده ، متواضع و فقیر با لباسهای کهنه روبرو شد . آن مرد انتظار شخص دیگری را داشت و هر چه به اطراف نگاه کرد شخص دیگری را ندید .

بالاخره رو به آن مرد کرد و گفت : «روز شما به خیر.»

مرد فقیر به ارامی پاسخ داد : « هیچ وقت روز شری نداشته ام .»

مرد فاضل به مرد فقیر گفت : « خداوند تو را خوشبخت کند .»

مرد فقیر هم در پاسخ به مرد فاضل گفت : « هیچ زمانی بدبخت نبوده ام .»

مرد فاضل خیلی تعجب کرده بود و با همان حالت تعجبی گفت : « همیشه خوشحال باشید.»

مرد فقیر پاسخ داد :«هیچ گاه غمگین نبوده ام .»

مرد فاضل از مرد فقیر خواهش کرد که بابت این موضوعات مطرح شده توضیحاتی بدهد . مرد فقیر با خوشحالی این کار را پذیرفت و شروع کرد به توضیح دادن .

توروز خیری را برایم آرزو کردی ، ولی من هرگز روز شری را نداشته ام ، زیرا اگر غذایی برای خودم نیابم باز هم شکرگذاری را از یاد نمی برم و خدا را ستایش می کنم . اگر باران و یا برف ببارد یا نبارد ، اگرهوا خوب باشد و یا بد من دست از شکرگذاری بر نمی دارم و فقط خدا را ستایش می کنم ، بنابراین هیچ زمانی روز شری را نداشته ام .

تو برایم خوشبتی آرزو کردی اما من هیچ وقت بدبخت نبوده ام ، زیرا همیشه شکرگذار و به در گاه خداوند متوسل بوده ام و یقین دارم هرگاه خداوند چیزی به من نازل کند ، آن بهترین چیزی است که می تواند برای من روی داده باشد .

باخوشحالی هرچه برایم پیش بیاید می پذیرم .

سلامتی و یا بیماری ، سعادت یا دشمنی ، خوشی و یا غم ، همه و همه هدیه هایی از سوی خداوند هستند ، من هیچ وقت بدبخت نبوده ام .

تو برایم خوشحالی آرزو کردی ، من هیچ گاه غمگین نبوده ام ، زیرا عمیق ترین آرزوی قلبی من ، زندگی کردن بر خواست و اراده خداوند بزرگ است و من خواست خود را برخواست خداوند تسلیم کرده ام و خواست او خواست من است .

دیدگاه کاربران
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *